Φωτογραφία - Video Art

Λευκωσία: Τις υποψηφιότητες για τα Βραβεία Θεάτρου Κύπρου της θεατρικής περιόδου 2015-2016 ανακοίνωσε ο Θεατρικός Οργανισμός Κύπρου. 

Ο θεσμός των Βραβείων Θεάτρου ολοκληρώνει φέτος, με τη διοργάνωση της 10ης τελετής ένα σημαντικό κύκλο προσφοράς και αναγνώρισης προς τους δημιουργούς της θεατρικής τέχνης.

Από την εισαγωγή του θεσμού το 2001, έχουν τιμηθεί με βραβείο θεάτρου 86 καλλιτέχνες απ’ όλες τις ειδικότητες του θεάτρου ενώ σε 11 σημαντικές προσωπικότητες της θεατρικής ζωής έχει απονεμηθεί το Μεγάλο Βραβείο Θεάτρου για τη συνολική τους προσφορά.

Η 10η τελετή των Βραβείων Θεάτρου Κύπρου που αφορά στη θεατρική περίοδο 2015-2016 θα πραγματοποιηθεί κατά την ημέρα εορτασμού της Παγκόσμιας Μέρας Θεάτρου, στην παρουσία του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας κυρίου Νίκου Αναστασιάδη, τη Δευτέρα 27 Μαρτίου στις 9.00μ.μ. στο Θέατρο  ΘΟΚ.

Τη σκηνοθεσία υπογράφει ο καλλιτέχνης Φωκάς Ευαγγελινός και την παρουσίαση της τελετής, η ηθοποιός Καρυοφυλλιά Καραμπέτη. 

Ο ΘΟΚ έχει ανακοινώσει εδώ και μήνες ότι η συγκεκριμένη τελετή θα είναι η τελευταία καθώς το νυν ΔΣ κρίνει ότι ο θεσμός έχει ολοκληρώσει τον κύκλο του. Το ΔΣ διεμήνυσε ότι εργάζεται προς την κατεύθυνση θεσμοθέτησης ενός νέου τρόπου επιβράβευσης των δημιουργών, σε μία προσπάθεια ανανέωσης και εκσυγχρονισμού αλλά και ουσιαστικής αναγνώρισης της δουλειάς τους.

 

Oι υποψηφιότητες για τη θεατρική περίοδο 2015-2016 

Θεατρική Συγγραφή/Θεατρική Διασκευή/Σύνθεση Κειμένου 

Υποψήφιοι:
ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΓΙΑΝΝΟΥ Πείνα, ΕΘΑΛ
(Θεατρική συγγραφή)
ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΝΝΟΥΡΗΣ Της οικίας ημών εμπιπραμένης, Πολυχώρος ΚΑΤ’ΟΙΚΟΝ
(Θεατρική συγγραφή)
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ ΣΩΤΗΡΙΟΥ Τζεμαλιγιέ, Σόλο για τρεις
(Θεατρική συγγραφή)
ΑΙΜΙΛΙΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣΑφηγήσεις γυναικών, Θεατρική Ομάδα Prima Lux
(Θεατρική διασκευή)
ΚΩΣΤΑΣ ΣΙΛΒΕΣΤΡΟΣ Πλούτος, Θεατρική Ομάδα Φτωχολογιά
(Θεατρική διασκευή)
ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΕΟΦΥΤΟΥ Μπαμ, Παραπλεύρως Παραγωγές

(Θεατρική συγγραφή) 

 

Υποκριτική 
Ερμηνεία Καλύτερου Ανδρικού Ρόλου 

Υποψήφιοι:
ΦΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΔΗΣ Μανώλη Καρέλλη, Σκάσε ή η χαμένη παντόφλα, Θεατρική Ομάδα Παράσιτα, Σκηνοθεσία: Φώτης Γεωργίδης
ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ ΜΑΡΤΑΣ Χάρη Ρώμα, Οι ράγες πίσω μου, Θέατρο Διόνυσος, Σκηνοθεσία: Αλεξία Παπαλαζάρου
ΜΑΡΙΟΣ ΜΕΤΤΗΣ Νicky Silver, Χοντροί άντρες με φούστες, Θεατρική Ομάδα Persona, Σκηνοθεσία: Χρίστος Νικολάου
ΜΑΡΙΝΟΣ ΞΕΝΟΦΩΝΤΟΣ Χρήστου Γρηγοριάδη, Άλλα λέει η θειά μου κι άλλα ακούν τ’ αυτιά μου!, Θέατρο Ανεμώνα, Σκηνοθεσία: Μαρίνος Ξενοφώντος
ΑΣΤΕΡΗΣ ΠΕΛΤΕΚΗΣ Επικίνδυνο παιχνίδι, διασκευή βασισμένη στο Two for the seesaw του William Gibson, Άνω Θρώσκω Productions, Σκηνοθεσία: Αστέρης Πελτέκης
ΑΝΔΡΕΑΣ ΤΣΕΛΕΠΟΣ Λαρς Νορέν, Δαίμονες, Θέατρο Διόνυσος,Σκηνοθεσία: Λέανδρος Ταλιώτης  

Υποκριτική
Ερμηνεία Καλύτερου Γυναικείου Ρόλου 

Υποψήφιοι: 
ΑΝΝΑ ΓΙΑΓΚΙΩΖΗ Δημήτρη Ψαθά, Μαντάμ Σουσού, Alpha Square,Σκηνοθεσία:  Ανδρέας Αραούζος
ΜΑΡΙΑ ΙΩΑΝΝΟΥ Sarah Kane, Psychosis 4:48’, Θέατρο Ανεμώνα,Σκηνοθεσία:  Θοδωρής Νικολαΐδης
ΦΑΝΗ ΠΕΤΣΑ Ηλέκτρας Παπά, Η μπαλάντα της φρίκης, Θεατρικός Πολυχώρος Εστία,Σκηνοθεσία: Άγις Παΐκος
ΕΛΕΩΝΟΡΑ ΣΕΡΕΝΑ Αύγουστου Στρίντμπεργκ, Δεσποινίς Τζούλια, Θεατρικός Πολυχώρος Εστία, Σκηνοθεσία: Άγις Παΐκος
ΣΤΕΛΑ ΦΥΡΟΓΕΝΗ Tennessee Williams, Sweet bird of youth, ΘΟΚ,Σκηνοθεσία: Άντζελα Μπρούσκου  

Σκηνοθεσία 

Υποψήφιοι:
ΠΑΡΙΣ ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΥ Γιώργου Τριλλίδη, Νίτσα, Fresh Target Theatre Ensemble και Στάγδην Βραδέως
ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΛΑΒΡΙΑΝΟΣ Ταντέους Σλομποτζιάνεκ,  Η τάξη μας,
ΘΟΚΑΛΙΚΗ ΔΑΝΕΖΗ-KNUTSEN Tennessee Williams, Λεωφορείο ο πόθος, Θέατρο Λέξη
ΚΩΣΤΑΣ ΣΙΛΒΕΣΤΡΟΣ Αριστοφάνη, Πλούτος, σε διασκευή, Θεατρική Ομάδα Φτωχολογιά
ΑΙΜΙΛΙΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ Αφηγήσεις γυναικών, μια διασκευή των 18 αφηγήσεων της Νίκης Μαραγκού, Θεατρική Ομάδα Prima Lux 

Σκηνογραφία 

Υποψήφιοι:
ΛΑΚΗΣ ΓΕΝΕΘΛΗΣ Enda Walsh, Πηνελόπη, Θέατρο ΣΚΑΛΑ,Σκηνοθεσία: Κλείτος Κλείτου
ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΙΑΝΝΟΥ Γιώργου Τριλλίδη, Νίτσα, Fresh Target Theatre Ensemble/Στάγδην Βραδέως, Σκηνοθεσία: Πάρις Ερωτοκρίτου
ΕΛΕΝΑ ΚΑΤΣΟΥΡΗ Tennessee Williams, Λεωφορείο ο πόθος, Θέατρο Λέξη,Σκηνοθεσία: Αλίκη Δανέζη-Knutsen
ΕΛΕΝΗ ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΥ Σοφοκλή, Αντιγόνη, συμπαραγωγή Εθνικού Θεάτρου Ελλάδος-Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος- Θεατρικού Οργανισμού Κύπρου, Σκηνοθεσία: Στάθης Λιβαθινός
ΛΙΖΑ ΤΣΟΥΛΟΥΠΑ Judith Thompson, Το παλάτι του τέλους, ΘΟΚ,Σκηνοθεσία: Αντώνης Κατσαρής, Λένια Σορόκου, Στέλα Φυρογένη, Νικολέτα Καλαθά
ΜΑΡΙΝΑ ΧΑΤΖΗΛΟΥΚΑ Αριστοφάνη, Πλούτος, σε διασκευή, Θεατρική Ομάδα Φτωχολογιά, Σκηνοθεσία: Κώστας Σιλβέστρος  

Ενδυματολογία 

Υποψήφιοι:
ΛΑΚΗΣ ΓΕΝΕΘΛΗΣ Μαρίας Ιορδανίδου, Λωξάντρα, ΘΟΚ, Σκηνοθεσία: Έφη Θεοδώρου
ΕΛΕΝΑ ΚΑΤΣΟΥΡΗ Αλέκου Σακελλάριου, Η κόρη μου η σοσιαλίστρια, ΘΟΚ,Σκηνοθεσία: Αχιλλέας Γραμματικόπουλος
ΕΛΕΝΑ ΚΑΤΣΟΥΡΗ, ΣΩΣΑΝΝΑ ΤΟΜΑΖΟΥ Άντον Τσέχωφ, Οι τρεις αδελφές, Θεατρική Ομάδα Persona, Σκηνοθεσία: Χρίστος Νικολάου
ΑΝΤΖΕΛΑ ΜΠΡΟΥΣΚΟΥ Tennessee Williams, Sweet Bird of Youth, ΘΟΚ,Σκηνοθεσία: Άντζελα Μπρούσκου
ΕΛΕΝΗ ΤΖΙΡΚΑΛΛΗ Αφηγήσεις Γυναικών, μια διασκευή των 18 αφηγήσεων της Νίκης Μαραγκού, Θεατρική Ομάδα Prima Lux, Σκηνοθεσία: Αιμίλιος Χαραλαμπίδης
ΜΑΡΙΝΑ ΧΑΤΖΗΛΟΥΚΑ Αριστοφάνη, Πλούτος, σε διασκευή, Θεατρική Ομάδα Φτωχολογιά, Σκηνοθεσία: Κώστας Σιλβέστρος 

Μουσική 

Υποψήφιοι:
ΑΝΤΩΝΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ Judith Thompson, Το παλάτι του τέλους, ΘΟΚ,Σκηνοθεσία: Αντώνης Κατσαρής, Λένια Σορόκου, Στέλα Φυρογένη, Νικολέτα ΚαλαθάNALYSSA GREEN Tennessee Williams, Sweet bird of youth, ΘΟΚ,Σκηνοθεσία: Άντζελα Μπρούσκου
ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΓΩΓΙΟΣ Σοφοκλή, Αντιγόνη, συμπαραγωγή Εθνικού Θεάτρου Ελλάδος-Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος- Θεατρικού Οργανισμού Κύπρου,Σκηνοθεσία: Στάθης Λιβαθινός
ΕΛΕΝΗ ΛΟΜΒΑΡΔΟΥ Επικίνδυνο παιχνίδι, διασκευή βασισμένη στο Two for the seesaw του William Gibson, Άνω Θρώσκω Productions, Σκηνοθεσία: Αστέρης Πελτέκης
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΜΟΥΜΤΖΗΣ Ταντέους Σλομποτζιάνεκ, Η τάξη μας, ΘΟΚ,Σκηνοθεσία: Γιάννης Καλαβριανός
ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΗ Εκκλησιάζουσες Πρόβα Τζενεράλε (διασκευή από τον Αριστοφάνη), Θέατρο Έρως Αμμόχωστος σε συνεργασία με τον Σύνδεσμο Αποφοίτων Δραματικής Σχολής Βλαδίμηρος Καυκαρίδης, Σκηνοθεσία: Γιώργος Μουαΐμης 

Χορογραφία/Κίνηση 

Υποψήφιοι:
ΕΥΑ ΚΑΛΟΜΟΙΡΗ (Χορογραφία) Αριστοφάνη, Πλούτος, σε διασκευή, Θεατρική Ομάδα Φτωχολογιά, Σκηνοθεσία: Κώστας Σιλβέστρος
ΠΑΝΟΣ ΜΕΤΑΞΟΠΟΥΛΟΣ  (Χορογραφία/Κίνηση) Αλέκου Σακελλάριου, Η κόρη μου η σοσιαλίστρια, ΘΟΚ, Σκηνοθεσία: Αχιλλέας Γραμματικόπουλος
ΑΛΕΞΙΑ ΜΠΕΖΙΚΗ (Κίνηση) Ταντέους Σλομποτζιάνεκ, Η τάξη μας, ΘΟΚ,Σκηνοθεσία: Γιάννης Καλαβριανός
ΦΩΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ (Κίνηση) Μπέρτολτ Μπρέχτ, Ένας αξιοπρεπής γάμος, Fresh Target Theatre Ensemble, Σκηνοθεσία: Πάρις Ερωτοκρίτου
ΠΟΛΙΝ ΟΥΓΚΕ (Κίνηση) Σοφοκλή, Αντιγόνη, συμπαραγωγή Εθνικού Θεάτρου Ελλάδος-Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος- Θεατρικού Οργανισμού Κύπρου,Σκηνοθεσία: Στάθης Λιβαθινός 

Σχεδιασμός Φωτισμών/Πολυμέσων

Υποψήφιοι:
ALEXANDER JOTOVIC (Σχεδιασμός φωτισμών) Γιώργου Τριλλίδη, Νίτσα, Fresh Target Theatre Ensemble/Στάγδην Βραδέως, Σκηνοθεσία: Πάρις Ερωτοκρίτου
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΟΥΚΟΥΜΑΣ (Σχεδιασμός φωτισμών) Tennessee Williams, Sweet bird of youth, ΘΟΚ, Σκηνοθεσία: Άντζελα Μπρούσκου
ΓΙΩΡΓΟΣ ΛΑΖΟΓΛΟΥ (Σχεδιασμός φωτισμών)  Tennessee Williams, Λεωφορείο ο πόθος, Θέατρο Λέξη, Σκηνοθεσία: Αλίκη Δανέζη-Knutsen
ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΕΤΕΙΝΑΡΗΣ (Σχεδιασμός Φωτισμών) Μαρί Τζόουνς, Πέτρες στις τσέπες του, On Stage Theatre, Σκηνοθεσία: Μαριάννα Καυκαρίδου
ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΑΡΤΑΡΗΣ (Σχεδιασμός Φωτισμών)   Ταντέους Σλομποτζιάνεκ, Η τάξη μας, ΘΟΚ, Σκηνοθεσία: Γιάννης Καλαβριανός 

Καλύτερη Παράσταση Παιδικού/Νεανικού Έργου 

Υποψήφιες παραγωγές:
ΕΓΩ, Ο ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ Βασίλη Μυριανθόπουλου, Σκηνοθεσία: Βασίλης Μυριανθόπουλος, ΘΟΚ
ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΓΙΑ ΔΥΟ Φίλιπ Ρίντλεϊ, Σκηνοθεσία: Αντρέας Μακρής, Θεατρική Ομάδα Σκηνή 8
ΠΗΤΕΡ ΠΑΝ Διασκευή/Σκηνοθεσία: Χρίστος Νικολάου, Θέατρο Λέξη
ΣΤΑΧΤΟΠΟΥΤΑ Διασκευή/Σκηνοθεσία: Ανδρέας Αραούζος, Alpha Square 

Μεγάλο Βραβείο Θεάτρου Κύπρου
Το Βραβείο θα απονεμηθεί το βράδυ της τελετής


ΟΙ KΡΙΤΙΚΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ των Βραβείων Θεάτρου Κύπρου για τη θεατρική περίοδο 2015-2016


Βραβεία Θεάτρου Κύπρου 
Μελέτης Αποστολίδης
Μαριάννα Γαλίδη
Μαρίνος Καρτίκκης
Γιώργος Στόγιας
Μιχάλης Χριστοδούλου  

Βραβεία Θεάτρου Κύπρου - Καλύτερη Παράσταση παιδικού/νεανικού έργου 
Πέτρος Καρατζιάς
Ξενάκης Κυριακίδης
Δέσπω Πασιά

H ταινία «A Job Interview» δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του Μεταπτυχιακού Προγράμματος του ΤΕΙ Αθήνας «Παραγωγή Βίντεο, Οπτικοακουστικά Μέσα και Κινούμενα Γραφικά», ενώ έλαβε υλικοτεχνική υποστήριξη και από τον Κινηματογραφικό Τομέα του Πολιτιστικού Ομίλου Φοιτητών του Πανεπιστήμιου Αθηνών (ΠΟΦΠΑ).

Με ήρωες ανθρώπους της διπλανής πόρτας που βρίσκονται σε αναζήτηση εργασίας, στην ουσία αποτελεί μια αλληγορία, που ασκεί υποδόρια κριτική στον ανελέητο χαρακτήρα της σύγχρονης κοινωνίας.

Αν και η ιστορία ξετυλίγεται στην Ελλάδα του σήμερα, η ανατροπή του σεναρίου της προσδίδει μια οικουμενική διάσταση. 

Η χρήση έγχρωμου animation λειτουργεί αντιθετικά αλλά και συμπληρωματικά με την νουάρ αισθητική της ασπρόμαυρης ταινίας, και σε συνδυασμό με το καυστικό χιούμορ των διαλόγων και τους γρήγορους ρυθμούς, συνθέτουν το μωσαϊκό μιας τελείως παράδοξης συνέντευξης για δουλειά, όπου οι λεπτές γραμμές μεταξύ στερεοτυπικά 'καλών' και 'κακών' χαρακτήρων είναι λιγότερο ευδιάκριτες.

Η ταινία ήδη συμμετέχει στο διαγωνιστικό τμήμα του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου του Λανούς στο Μπουένος Άιρες της Αργεντινής, ενώ τον Σεπτέμβριο διαγωνίστηκε στο 39ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας.

Είναι υποψήφια για το βραβείο Ίρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου στην κατηγορία της ταινίας μικρού μήκους.

Στο φετινό Φεστιβάλ των Καννών, που θα διεξαχθεί 17 με 28 Μαΐου, θα συμμετάσχει στο παράλληλο πρόγραμμα Short Film Corner (Film Market).

Ο σκηνοθέτης Αντώνης Γλαρός είναι εδώ και 11 χρόνια εισηγητής σεμιναρίου στις βασικές τεχνικές του φιλμ 8mm, 16mm και 35mm, στη χρήση της κινηματογραφικής κάμερας, στην εμφάνιση και το μοντάζ στα εργαστήρια του Κινηματογραφικού Τομέα (ΠΟΦΠΑ) του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και παρακολουθεί το πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών «Παράγωγη βίντεο, Οπτικοακουστικά μέσα και Κινούμενα Γραφικά» στο ΤΕΙ Αθήνας.

Φιλμογραφία

“A Job Interview” -2016 
“Άκρατος νήσος” -2014
“Αντανακλάσεις του Σεβαχ ”-2011
“Puppets in Lahore”-2008
“Sonyc”-2006
“Playground'' – 2005